5 lipca 2017

Replika - Lauren Oliver


Dawno nie czytałam książki, która byłaby jednocześnie ciekawa i pełna tajemnic, które odkrywa się ze strony na stronę. Tym razem właśnie to dostałam i nie mogłam się doczekać, aż wreszcie dojdę do końca i dowiem się wszystkiego. Żeby nie było zbyt pięknie oczywiście się wszystkiego nie dowiedziałam, ale o tym później.


Lira jest repliką zamkniętą w Haven, ośrodku, w którym trzymają wszystkie repliki i przeprowadzają na nich badania. Lekarze i pielęgniarki nie traktują replik jak ludzi, nie nadają im imion tylko numery. Pewnego dnia Lira oddala się od Haven żeby schować swoje skarby, których nie powinna mieć i spotyka chłopaka, który uciekł z ośrodka, chwilę po tym w ośrodku wybucha bomba, a budynek staje w płomieniach. Jedynym wyjściem dla Liry i chłopaka jest ucieczka. Spotykają Gemmę, która postanawia im pomóc i choć na początku mogłoby się to wydawać zupełnie bezinteresowne, później okazuje się, że miała w tym swój cel.

Powieść podzielona jest na dwie części, tę, w której to Lira jest główną bohaterką, gdzie poznajemy jej historię i tę, w której poznajemy historię Gemmy. Nie wiem czy są jakieś wytyczne, od której części powinno się zacząć szczególnie, że czytając opis książki to Gemma gra pierwsze skrzypce. Ja zaczęłam od historii Liry i wcale tego nie żałuję, bo wydaje mi się, że taka kolejność jest najlepsza. To właśnie w tej części czytelnik poznaje cały zarys, a wszystko to, co okryte tajemnicą zostaje wyjaśnione w części poświęconej Gemmie. Podejrzewam, że gdybym zrobiła na odwrót i najpierw przeczytała tą drugą część to reszta już nie byłaby taka satysfakcjonująca.

Replika to książka, w której jest wiele wątków, które dają do myślenia i trzeba się zastanawiać, jak akcja rozwinie się dalej. Bardzo lubię to w książkach, ponieważ tak naprawdę nie wiem czego mogę się spodziewać, a rozwiązanie bywa zaskakujące. Tutaj zaskoczeń nie brakowało, bo to, co przyjęłam na początku za pewnik okazywało się dosyć złudne, dopiero później wszystko zaczynało się rozjaśniać.

Niektórych może denerwować to, że sporo rzeczy w książce się powtarza, bo tak naprawdę to, co czytamy w części poświęconej Lirze, pojawia się również w części o Gemmie, jednak w tej jest to trochę bardziej rozbudowane. Dla mnie to nie było problemem, ale wiem, że znajdą się takie osoby, które stwierdzą, że nie ma sensu czytania tego samego dwa razy, ale w tym wypadku warto.

Wspomniałam, że nie dowiedziałam się wszystkiego i muszę przyznać, że miałam za złe autorce to, jak zakończyła powieść. Wreszcie zaczęło się naprawdę rozkręcać i oczekiwałam, że dowiem się, co będzie się działo dalej z bohaterami, ale autorka właśnie w tym momencie postanowiła zakończyć książkę. Mam nadzieję, że będą kolejne części, bo w innym wypadku nie widzę sensu w takim zakończeniu.

Replika jest książką pełną zwrotów akcji, zaskoczeń i tajemnic, które z wielką przyjemnością się odkrywa i jedyne czego się chce na koniec to jeszcze więcej przygód Liry i Gemmy, dlatego mam nadzieję, że kolejna część się pojawi i to już niedługo.

Tytuł: Replika
Autor: Lauren Oliver
Ilość stron: 448
Ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania Repliki dziękuję Wydawnictwu Otwarte

8 komentarzy:

 1. Mam u siebie parę książek tej pisarki, więc muszę się za nie zabrać w pierwszej kolejności. Dopiero potem pomyślę o nowej serii :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio ciągle widzę tą książkę i czytam pozytywne opinie, mnie jakoś jednak specjalnie nie zaciekawiła. Chociaż jestem ciekawa tej konstrukcji, jak jest podzielona książka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem ogromnie zaintrygowana tą pozycją, zwłaszcza teraz, po przeczytaniu twojej recenzji! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze nie czytałam żadnej powieści tej autorki. Kusicie mnie wszyscy swoimi recenzjami i myślę, że kiedyś na coś się skuszę. Może właśnie na Replikę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Widziałam ją wczoraj w empiku i teraz żałuję,że jej nie kupiłam..Miłego weekendu !

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie sięgam po książki pełne tajemnic, więc ta też mnie zaciekawiła :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię prozę Lauren Oliver, chociaż przyznaję, że czasami mnie rozczarowuje. Tę książkę przeczytam z ochotą, ciekawią mnie dwie perspektywy.

  OdpowiedzUsuń

Designed By Blokotek