28 maja 2017

Pierworodna - Tosca Lee


Pierworodna to drugi tom Potomków i na szczęście na samym początku autorka postanowiła przypomnieć, co działo się w pierwszej części. To bardzo dobry zabieg w książkach, szczególnie, gdy między wydaniem danych części mija trochę czasu i nie pamięta się wszystkiego z danej powieści. Całość opowiada o fikcyjnych losach potomków Elżbiety Batory zwanej Krwawą Hrabiną.
Audra postanowiła wymazać sobie wspomnienia żeby chronić innych, nie chciała żeby po jej śmierci ktokolwiek odebrał jej wspomnienia żeby Historyczka mogła je wykorzystać. Jednak dzieje się coś, przez co jej pamięć wraca, a tym samym dowiaduje się kogo tak naprawdę chciała chronić. Przez to musi jeszcze bardziej się postarać żeby zakończyć tę trwającą od wieków wojnę między Potomkami a Dziedzicami. Żeby tego dokonać brata się z jednym z najbliższych współpracowników Historyczki, który podobno tak samo jak Audra chce się jej pozbyć.

Pierworodną czyta się bardzo szybko, pewnie ze względu na to, że pierwszy tom zakończył się w takim momencie, że ciężko było się doczekać kolejnego tomu, ale też dlatego, że chęć dowiedzenia się, jak historia Audry się zakończy. Oczywiście w książce nie zabrakło dużej ilości akcji, cały czas coś się działo, a ze strony na stronę pojawiało się coraz więcej zaskakujących wątków. Chociaż jest to książka młodzieżowa to myślę, że każdy znalazłby w niej coś dla siebie. Bohaterowie są bardzo wyraziści, nie można się przy tej książce nudzić, a nawiązania do historii sprawiają, że nawet tak stroniący od historii człowiek jak ja, ma ochotę dowiedzieć się czegoś więcej o Krwawej Hrabinie. 

W tej części naprawdę wiele się wyjaśni. Czytelnik dowiaduje się co tak naprawdę skłoniło Audrę do wymazania pamięci, a nawet owiana wielką tajemnicą Historyczka okazuje się wielkim zaskoczeniem. Ale poznanie Historyczki wcale nie zakończyło całej powieści. To co się potem stało było sporym zaskoczeniem, ponieważ myślałam, że ten wątek rozwinie się trochę inaczej. Autorka już w pierwszej części pokazała, że potrafi wywieść czytelnika w pole i bawić się uczuciami.

Muszę jednak przyznać, że zakończenie nie do końca mi się podobało. Oczekiwałam od niego naprawę sporej dawki emocji, a mam wrażenie, że po wielu zaskoczeniach i akcji jaka miała miejsce na początku czy środku książki autorka postanowiła podejść do zakończenia na spokojnie. To jest właśnie chyba jedyny aspekt całej powieści, który niekoniecznie mi się spodobał.

Mimo wszystko powieść sama w sobie jest bardzo dobra i myślę, że warto po nią sięgnąć, bo wiele się w niej dzieje, a sami bohaterowie (przynajmniej ci dobrzy) należą do takich, których nie da się nie lubić.

Tytuł: Pierworodna
Autor: Tosca Lee
Ilość stron: 360
Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania Pierworodnej dziękuję Wydawnictwu IUVI

8 komentarzy:

 1. Nie znam tej serii i jak na razie nie mam jej w planach, ale cieszę się, że Tobie tak mocno przypadła do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię cykle powieściowe, ponieważ dzięki nim mamy szansę dłużej być z naszymi zaprzyjaźnionymi bohaterami :) Podobnie też cenię sobie książki, które osnute na wątkach historycznych rozbudzają nasze pragnienie wiedzy, nawet, gdy na co dzień stronimy od meandrów historii. Widzę, że autorka "Potomków" zgrabnie łączy te dwie sfery, choć jeszcze nie miałam okazji tego sprawdzić.
  Szkoda, że zakończenie drugiego tomu jest jakby wygaszeniem wartkiej akcji na przestrzeni wchłanianych z takim zaangażowaniem i ciekawością stronic, niemniej cieszy mnie, że całość była dla Ciebie satysfakcjonująca :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że zakończenie Cię nieco rozczarowało. Ale nie mówię nie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zakończenia nieraz niezbyt nam się podobają, zaplanowaliśmy coś innego dla naszych bohaterów, a autorzy pomieszali nam szyki. :) Z przyjemnością sięgnę po tę przygodę czytelniczą. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 5. Niebawem będę zabierała się za pierwszy tom :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niedawno skończyłam czytać Pierworodną i mam co do niej mieszane uczucia. Były fragmenty, które naprawdę mi się podobały, ale też takie, które uważałam za nudne i zbędne :/

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwszego tomu jeszcze nie przeczytałam, ale obie części mam w planach i mam je już na półce :)

  OdpowiedzUsuń

Designed By Blokotek