16 marca 2017

Zakazane życzenie - Jessica Khoury


Podejrzewam, że wiele osób zna historię dżina wychodzącego z lampy, który spełnia trzy życzenia czy Aladyna, który z owym dżinem się zaprzyjaźnia. Sama znam tę historię dzięki bajkom Disneya, ale nie miałam jeszcze okazji czytać żadnej książki, która byłaby związana z czarodziejskim światem. Zakazane życzenie od razu zwraca na siebie uwagę, nie tylko za sprawą cudownej okładki, która swoją drogą, jak na razie, jest najładniejszą jaką widziałam, ale również za sprawą treści, która jak się okazuje, wcale nie jest taka oczywista.

Zahra jest potężnym dżinem, zamkniętym w swojej lampie od wielu lat. Aladyn jest zwykłym złodziejem. Połączyła ich magia. Gdy skradziony przez chłopaka pierścień doprowadza go do lampy Zahra zostaje uwolniona, a co za tym idzie musi spełnić trzy życzenia chłopaka. Ludzie i dżiny pozostają w stanie wojny, więc zarówno chłopak, jak i dżin muszą robić wszystko aby się nie ujawnić. Początkowo Aladyn wykorzystuje dżina by zemścić się na zabójcy swoich rodziców, a przynajmniej tak mu się tylko wydaje, bo w rzeczywistości to Zahra pcha go do wypowiadania życzeń, które mają na celu zbliżyć ją do wolności.

Autorka przenosi czytelników do baśniowego świata pełnego magii, a zarazem nienawiści i miłości. Znając historię przedstawioną przez Disneya wiem, że dżiny żyją w przyjaźni z ludźmi, a tu jest zupełnie odwrotne. W bramach miast znajdują się zabezpieczenia, które nie pozwalają dżinom ich przekroczyć, istnieją przeszkoleni ludzie, który mają za zadanie łapać i więzić dżiny, a życzenia wypowiadane przez ludzi zawsze mają jakąś cenę. W powieści pojawia się wiele takich wątków, które zaskakują i pokazuję, że nic nie jest takie oczywiste, a życie dżinów nie jest usiane różami i spełnianie ludzkich życzeń wcale nie należy do szczytu ich marzeń.

Dżiny nie mogą się spoufalać z ludźmi, bo zazwyczaj dla obu stron kończy się to tragicznie. Człowiek ginie, a dżin zostaje skazany na życie w lampie w samotności. Oczywiście autorka postanowiła trochę poigrać ze swoimi postaciami i Zahra po raz kolejny zaczyna darzyć człowieka jakimiś uczuciami, tym razem jednak uczucia te zmieniają się w coś poważniejszego. Niestety łączenie się w pary człowieka z dżinem jest niemożliwe, oczywiście człowiek zawsze może wypowiedzieć zakazane życzenie, które nie skończy się dla niego dobrze. Od samego początku nie mogłam się doczekać tego zakazanego życzenia, a w ostateczności okazało się, że autorka zrobiła z tego naprawdę dużą akcję.

Minusem powieści, choć niewielkim, jest to, że autorka wprowadziła do powieści nowoczesny język. Niby nic takiego, ale o ile ciekawsza by była książka, gdyby język pasował do baśniowego i starożytnego klimatu. Tak, jak mówię nie jest to jakiś wielki minus, ponieważ wartka akcja oraz humor wystarczająco to rekompensują.

Zakazane życzenie nie jest powieścią, w której pojawia się tylko magia czy miłość, ale również w pewien sposób nawiązuje do polityki. Okazuje się bowiem, że w pewnym momencie walka o władzę staje się naprawdę ważnym wątkiem w powieści, który prowadzi do walki o tron, a także walki między ludźmi i dżinami. Na szczęście nie jest to wątek, który nudzi, bo wiadomo, że polityka do najciekawszych nie należy (przynajmniej dla mnie), tu jedno prowadzi do drugiego i akcja zaczyna pędzić naprawdę szybko.

Zakazane życzenie to powieść, od której nie tak łatwo się oderwać, pełna miłości, chęci zemsty, magii oraz wątków, w których marzenia mają swoją cenę. Zachwycająca okładka kryje równie zachwycającą treść.

Tytuł: Zakazane życzenie
Autor: Jessica Khoury
Ilość stron: 384
Ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania Zakazanego życzenia dziękuję Wydawnictwu SQN

13 komentarzy:

 1. Brzmi interesująco,podoba mi się motyw magii i to nawiązanie do polityki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi się wydaje, że nowoczesny język to zaleta nie wada, ale może się mylę. Trzeba samemu sprawdzić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam ani jednej negatywnej recenzji! Coraz bardziej chcę przeczytać tę książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem w trakcie lektury i przyznam, że nie zwróciłam uwagi na język. Może książka miałaby jeszcze lepszy klimat, ale nie uważam tego za minus :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawie się zapowiada. Mogłaby mi się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Koniecznie muszę przeczytać! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię od czasu do czasu zagłębić się w takie magiczne klimaty. Może się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Być może kiedyś skuszę się na tę książkę. Nie jest to lektura, którą muszę przeczytać natychmiast, więc poczekam na dogodny moment.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam już kilka opinii na temat tej książki i myślę, że w wolnej chwili mogłabym się na nią pokusić. Z tego co piszesz fabuła potrafi zaskoczyć i całość ma ciekawy klimat, więc jest szansa, że by mi się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Muszę ją mieć, nie tylko ze względu na cudowną okładkę, ale też dlaczego że treść mnie intryguje :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Chętnie umówię się na spotkanie z książką, mnóstwo ciekawych aspektów z niej przykuwa moją uwagę. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 12. Wyczaiłam ją jak skończyły się już egzemplarze recenzenckie, ale na pewno ją kupię, bo bardzo mnie intryguje ta pozycja :)

  OdpowiedzUsuń

Designed By Blokotek