12 września 2016

Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu - Anna Lange


Po przeczytaniu opisu książki byłam przekonana, że będzie to coś innego i nowego. Debiut, który wdarł się na rynek czytelniczy i zrobił sporo zamieszania, a jeszcze większym zaskoczeniem dla mnie było to, że autorka pisząca pod pseudonimem jest Polką. To całkiem miłe zaskoczenie szczególnie, że książka okazała się ciekawą nowością.
Clovis LaFay pochodzący z bogatego i wpływowego rodu jest głównym bohaterem powieści. Od samego początku jest traktowany przez swoją rodzinę jak wróg, już w czasach szkolnych był prześladowany przez Horatia, który wydawałoby się powinien bronić członka swojej rodziny. Te wszystkie sytuacje sprawiły, że Clovis wstąpił na swoją własną ścieżkę, a gdy po latach wraca do Londynu spotyka Johna Dobsona, który jako jedyny bronił LaFaya już w czasach szkolnych. Tym razem również mu pomaga i przyjmuje go do wydziału magicznego policji. Tym sposobem Clovis staje się stałą częścią życia Johna Dobsona i jego siostry Alice, ale tak naprawdę skrywa wiele tajemnic związanych z jego rodziną.

Tak naprawdę trudno stwierdzić w jakim kierunku potoczy się akcja, ponieważ przez większą część autorka skupia się na relacji między Clovisem a rodzeństwem Dobson. Gdzieś między tą relacją pojawiają się sprawy związane z duchami czy ghulami, ale są one rozwiązywane gdzieś na uboczu. 

W powieści wszystkiego jest po trochu, można w niej znaleźć wątek kryminalny, trochę romansu, zabójstwa i pojedynki magiczne. Dopiero pod koniec wszystko zaczyna się krystalizować i wyjaśniać. To może sprawić, że wiele osób stwierdzi, iż początek jest nudny, a skoro dopiero na sam koniec zaczyna się coś tak naprawdę dziać to nie ma sensu sięgać po książkę. Wcale tak nie jest. Autorka wyszła z takiego zabiegu obronną ręką dzięki bohaterom, którzy są naprawdę charakterystyczni. John Dobson twardo stąpa po ziemi, ale jest w stanie zrobić wiele, aby pomóc swoim bliskim. Alicja Dobson stara się zmienić swoje życie, chce poprawić swoją magię i kształcić się w tym kierunku, a Clovis LaFay jest chyba najbardziej złożoną postacią w całej powieści. Z jednej strony cichy, słaby, pełen tajemnic, a z drugiej bardzo dojrzały i gotowy do wielu poświęceń.

Bardzo dobrze, że Anna Lange wprowadziła między rozdziałami retrospekcje, które pozwalają na lepsze poznanie przeszłości Clovisa LaFaya. Podejrzewam, że bez tego wiele rzeczy by było niejasnych i ciężko by było się odnaleźć w rzeczywistości, którą stworzyła dla swoich bohaterów.

Powieść Anny Lange można zaliczyć do utworów na pograniczu gatunków, gdzie można znaleźć wszystko i wydawałoby się, że takie mieszanie gatunków nie zawsze wychodzi na dobre, ale tym razem autorce naprawdę wyszło to bardzo dobrze. Jest to książka warta polecenia, pełna klimatu i tajemnic, które trzeba odkryć.

Tytuł: Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu
Autor: Anna Lange
Ilość stron: 444
Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yarudu dziękuję Wydawnictwu SQN

10 komentarzy:

 1. Właśnie czytam i jestem zachwycona! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy misz masz gatunkowy. Brzmi naprawdę bardzo intrygująco.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem jak najbardziej zainteresowana ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Uważam że jest to bardzo dobra i dopracowana powieść :) czekam na kolejne tomy

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznam, że jestem zaintrygowana. Może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tyle pozytywnych recenzji tej książki ostatnio w sieci, że koniecznie muszę po nią w końcu sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Cały czas się waham nad zamówieniem tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo pomysłowa lektura. Wspominam ją naprawdę pozytywnie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo dobra powieść, natychmiast się w nią wciągnęłam, podziwiam autorkę za jej bogatą wyobraźnię. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo podobała mi się ta książka :) Do tego świetni bohaterowie, których polubiłam od razu ;)

  OdpowiedzUsuń

Designed By Blokotek