9 lipca 2016

Miedziana rękawica - Cassandra Clare, Holly Black


Długo czekałam na kontynuację serii Magisterium, byłam bardzo ciekawa, jak dalej potoczyły się losy Calluma Hunta i jego przyjaciół. Wiem, że sporo osób porównuje ten cykl do książek o Harrym Potterze i choć można znaleźć podobieństwa to sama się na nich nie skupiam, gdyż jest to zupełnie inna historia.
Po roku spędzonym w Magisterium, szkole magii, Call spędza wakacje w domu z ojcem, gdzie nie czuje się najlepiej. Towarzyszy mu ogarnięty chaosem wilk Mord, którego jednak musi ukrywać przed zwykłymi ludźmi, a obecność stworzenia wcale nie pomaga chłopakowi w relacjach z ojcem, z którym nie dogaduje się za dobrze odkąd trafił do szkoły. Niestety życie Calla jest w niebezpieczeństwie, ojciec ma w planach uwięzić chłopaka i go zabić, a jedyne miejsce, gdzie będzie bezpieczny to Magisterium. Z czasem wychodzi na jaw, że ktoś próbuje wykraść Alkahest, potężną broń, która w niepożądanych rękach może doprowadzić do tragedii.

Zarówno pierwszy, jak i drugi tom zostały napisane w bardzo stonowanym tonie. Z początku akcja toczy się bardzo powoli i dopiero z czasem się rozwija. Może to być trochę odpychające, kiedy początek jest dość monotonny i nie można się doczekać rozwinięcia akcji, natychmiast gdy wreszcie coś zaczyna się dziać wcale nie tak łatwo oderwać się od książki. Mimo wszystko trzeba przyznać, że w drugim tomie było trochę więcej niespodziewanych zwrotów akcji, tajemnic czy zagadek, które dopiero z czasem wychodziły na światło dzienne i wcale nie były takie oczywiste jakby się mogło wydawać.

W Próbie żelaza Call został przedstawiony jako dobry, ale pokrzywdzony przez los chłopiec. Natomiast w Miedzianej rękawicy autorki postawiły na podkreślenie problemu z jakim zmagał się główny bohater, a mianowicie wewnętrznej walki dobra ze złem. Już pod koniec poprzedniego tomu okazało się, że Call nie do końca jest Callem i sporo w nim zła, które się nie ujawnia, ale objawia się za pomocą jego myśli. W całej powieści chłopak zmaga się z dużym brzemieniem, nie może nikomu powiedzieć o swoim sekrecie, ponieważ obawia się, że wszyscy się od niego odwrócą, gdy tylko poznają prawdę. W ten sposób czytelnicy są świadkami jego ciągłej, wewnętrznej walki, podczas której myśli o rzeczach, które zostałyby uznane za złe, ale zaraz próbuje się reflektować i zastanawia się co zrobiłaby osoba dobra. 

Oczywiście w całej powieści najbardziej wyeksponowana jest przyjaźń i troska o drugą osobę. Call wreszcie ma kogoś, kto zawsze go wysłucha i stanie za nim murem. Bardzo mi się podobało to, że nawet, gdy pojawiają się problemy czy sytuacje, w których większość odwróciłaby się od drugiej osoby to tutaj pokazane jest, że prawdziwa przyjaźń i zaufanie są w stanie wiele przetrwać. To pokazuje, że nie jest to kolejna książka, którą się czyta i wiele się nie można z niej nauczyć, to książka, która uczy jak ważna jest przyjaźń i zaufanie, którym darzymy drugą osobę.

To może trochę dziwić, ale Call nie jest najważniejszą postacią w całej historii. Mam wrażenie, że to Aaron, mag chaosu, jest tutaj ważniejszy. Wszyscy zwracają na niego uwagę i to jego trzeba chronić przed niebezpieczeństwami, ponieważ jest zbyt cenny żeby go stracić. Taka równowaga między bohaterami bardzo mi się podoba, bo nie ma jednej najważniejszej postaci, ale każdy ma jakąś rolę do odegrania.

Wydaje mi się, że z tomu na tom historia ta będzie coraz ciekawsza i będzie się działo jeszcze więcej. Teraz może się to wszystko wydawać trochę monotonne, a to, że akcja rozwija się pod koniec książki może denerwować, ale naprawdę warto sięgnąć po tę serię i przenieść się na chwilę do magicznego świata jaki nam zaserwowały autorki.

Tytuł: Miedziana rękawica
Autor: Cassandra Clare, Holly Black
Ilość stron: 336
Cena: 33,90zł
Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania Miedzianej rękawicy dziękuję Wydawnictwu Albatros

5 komentarzy:

 1. Muszę w końcu zabrać się za pierwszy tom :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam pierwszy tom i była to lekka i miła rozrywka. Po drugi sięgnę w wolnej chwili, póki co inne książki mnie wzywają ;)

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja i Clare się nie polubiliśmy i nie wiem czy za tę serię chcę się zabrać czy nie. Lubię takie historie dla młodzieży, w szczególności jeżeli mówimy o magii. Musiałabym się sama przekonać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zainteresowała mnie ta historia ;)

  OdpowiedzUsuń

Designed By Blokotek