22 września 2015

Ender - Lissa Price


Bardzo nie mogłam się doczekać kontynuacji powieści Starter, ponieważ książka ta wywarła na mnie bardzo duże wrażenie. W końcu była powiewem świeżości wśród wielu bardzo podobnych do siebie książek dystopijnych. Co prawda Ender nie wywarł na mnie tak dużego wrażenia, jak jego poprzedniczka, jednak czytałam z bardzo dużym zaciekawieniem, gdyż chciałam się dowiedzieć, co działo się u bohaterów, których już poznałam.

Po zniszczeniu Prime Destinations, Callie miała nadzieję, że wreszcie rozpocznie nowe, normalne życie ze swoim młodszym bratem i przyjacielem Michaelem. Niestety po raz kolejny dziewczyna się rozczarowała, ktoś wciąż siedział w jej głowie i zagrażał nie tylko jej, ale i wszystkim Starterom. Z pomocą przychodzi jej Hyden, o którym nic nie wie, a dotyk innego człowieka sprawia mu ogromny ból. Z dnia na dzień na jaw wychodzi wiele tajemnic, a Callie słyszy w głowie głos ojca i nie jest pewna czy to przypadkiem Stary Człowiek nie próbuje mącić jej w głowie. Tylko kim tak naprawdę jest Stary Człowiek?

Główna bohaterka niewiele się zmieniła i właściwie nie wiem czy to dobrze, ponieważ po wszystkim, co przeżyła można pomyśleć, że powinna być bardziej rozważna, a miałam wrażenie, że stała się wręcz bardziej bezmyślna i naiwna. W końcu zdawała sobie sprawę, że Stary Człowiek namierza jej chipa i zastawia na nią wiele pułapek tylko po to żeby dorwać ją w swoje ręce. Mimo to wciąż powielała swoje błędy i pakowała się przez to w tarapaty. Choć z drugiej strony, gdyby nie to nie wiem czy fabuła miałaby jakikolwiek sens.

Od samego początku za to zainteresowała mnie postać Hydena. Pojawił się nie wiadomo skąd i skrywał wiele tajemnic. Zastanawiało mnie dlaczego nikt nie mógł go dotknąć i skąd tyle wiedział o chipach, całej procedurze wstępowania Enderów w ciała Starterów. Wszystko powoli zaczynało się wyjaśniać i muszę przyznać, że niektóre tajemnice przez niego skrywane były dla mnie zaskoczeniem.

Muszę przyznać, że trochę raziło to, iż fabuła tak, jak w Starterze nie była w jakiś sposób poukładana. Momentami było bardzo chaotycznie, a autorka przeskakiwała z jednego wątku do drugiego. Może nie było to jakimś wielkim uchybieniem, jednak dawało do myślenia z jakiej przyczyny autorka postanowiła wpleść dany wątek i czym to będzie skutkowało.

Zazwyczaj wątki miłosne nie są w tego typu książkach czymś, czego wyczekuję z utęsknieniem, jednak tym razem żałowałam, że autorka tego wątku nie rozwinęła bardziej. Relacja między Callie i Hydenem mogłaby być ciekawym przypadkiem biorąc pod uwagę przypadłość chłopaka.

Może Ender nie dorównuje pierwszej części, która mnie od samego początku zaciekawiła i zachwyciła, ale przyjemnie było powrócić do świata wykreowanego przez autorkę, gdzie nic nie było tak do końca pewne.

Tytuł: Ender
Autor: Lissa Price
Ilość stron:332
Cena: 34,90zł
Ocena: 7/10

Za możliwość przeczytania Ender serdecznie dziękuję Wydawnictwu Albatros

21 komentarzy:

 1. Mi się Ender w sumie bardziej podobało :) Spodobało mi się rozwiązanie tożsamości Starego Człowieka ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam podobnie - uważam, że był nieco gorszy od "Startera", a mimo to całkiem przyjemny. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przede mną jeszcze pierwsza część, ale juz nie mogę się doczekać! Tyle pozytywnych recenzji już czytałam, że po prostu nie mogę nie przeczytać tych powieści :D


  http://zaczarowana-me.blogspot.com/?m=0

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś niezbyt interesuje mnie ta seria, więc na razie dam spokój. Nawet nie potrafię wytłumaczyć dlaczego, może kiedyś zmienię zdanie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy tytuł. Rozejrzę się za pierwszym tomem :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwszy tom bardzo mi się spodobał, dlatego mam w planach przeczytać ''Ender'' i mam nadzieję, że również przypadnie mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam w planach tom 1. Muszę się w końcu zebrać i poszukać tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 8. To nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Tytuł tej książki może zmylić niektórych i kojarzyć się z książkami Orsona Scotta Carda :D

  OdpowiedzUsuń
 10. "Ender" jest na mojej liście "must read" i mam nadzieję, że szybko dorwę egzemplarz :D Strasznie jestem ciekawa jakie tajemnice skrywa Stary Człowiek!

  OdpowiedzUsuń
 11. Chętnie rozejrzę się powoli za pierwszym tomem ;)
  Thievingbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie czytałam jeszcze pierwszej części, więc wszystko przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja musiałabym wreszcie sięgnąć po pierwszy tom ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak sięgnę po pierwszy tom to się zastanowię co dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie czytałam jeszcze pierwszego tomu, ale mam na niego wielką ochotę. To coś, co, wydaje mi się, by mi się spodobało!

  Zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Pierwszą część już czytałam, a za drugą niedługo się zabieram. Szkoda, że wypada trochę gorzej niż pierwszy tom :(

  OdpowiedzUsuń
 17. Mam wielką ochotę na tą serie, ale niestety jeszcze nie było mi dane się z nią zapoznać. Mam nadzieje, że szybko się to zmieni :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie ~Nataliaaa
  http://happy1forever.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie czytałam ani tej książki, ani pierwszej części, ale może kiedyś po nie sięgnę...

  Recenzandia

  OdpowiedzUsuń
 19. W "Starterze" irytowało mnie mnóstwo rzeczy - strasznie naiwny wątek romantyczny, bezmyślna główna bohaterka, brak rozbudowania wątków pobocznych, ale pomysł był w porządku, a fabuła ładnie uporządkowana. W dodatku trzymałam kciuki za Michaela, licząc, że relacja jego i Callie się pogłębi, bo czułam tutaj potencjał. Wygląda jednak na to, że w "Enderze" autorka powieliła swoje błędy i do tego zaprzepaściła najlepsze części książki, więc teraz nie wiem, czy w ogóle przeczytam tę książkę.

  Books by Geek Girl

  OdpowiedzUsuń
 20. Mam już tę część na półce, ale muszę sobie jeszcze dokupić poprzednią (taaa... trzeba być mną, żeby posiadać drugą część serii, bez pierwszej) :)

  OdpowiedzUsuń

Designed By Blokotek