2 marca 2015

Anatomia kłamstwa - Philip Houston, Michael Floyd, Susan Carnicero, Don Tennant


Podobno kłamstwo ma krótkie nogi i zawsze wyjdzie na jaw. Może tak jest, ale okazuje się, że zamiast czekać dzień, tydzień, miesiąc czy rok zanim to się stanie, można to odkryć dużo wcześniej jeśli tylko wie się jak. Kłamstwo nie jest czymś nadzwyczajnym, każdy ma jakieś na swoim koncie, a według słów słynnego serialowego doktora Housa: "Everybody lies".

Anatomia kłamstwa to książka napisana przez czworo agentów CIA, którzy dzielą się sztuką rozpoznawania kłamstwa, czego sami nauczyli się przez lata i po wielu przesłuchaniach. Mogłoby się wydawać, że książka może być nudna i raczej nie zaciekawi kogoś, kto nie interesuje się takimi sprawami. Jednak w książce znajduje się wiele ciekawych przykładów, co sprawia, że ma się wrażenie jakby się oglądało jeden z tych seriali, w których pokazana jest praca agentów. Opróczy konkretnych przykładów autorzy opisują również zachowanie osoby, która kłamie, dzięki któremu możemy jeszcze lepiej zrozumieć anatomię kłamstwa. Jak widać tytuł jest trafiony w dziesiątkę.

Jest to książka popularnonaukowa, przez niektórych może być również uważana za poradnik, jak rozpoznać kłamstwo. Zdaję sobie sprawę, że te dwa słowa - popularnonaukowa i poradnik - mogą odstraszać. Miałam podobne odczucia, ponieważ z jednej strony obawiałam się, że będzie to nudna historia pracy czworga agentów, którzy tak właściwie niewiele mogę powiedzieć, gdyż obowiązuje ich tajemnica lub mogliby zaszkodzić dochodzeniu. Z drugiej strony byłam bardzo ciekawa, jak wygląda dzień z życia CIA, w jaki sposób odbywają się przesłuchania i oczywiście w jaki sposób rozpoznają czy ktoś kłamie. Na szczęście nie zawiodłam się i dostałam to czego chciałam, a nawet więcej. Jak wiadomo przy książkach popularnonaukowych można spotkać słownictwo, którego osoba nie obracająca się w tym kręgu nie zrozumie, ale o tym autorzy też pomyśleli i na samym końcu zamieścili słownik. Co więcej, znajdziemy tam również informacje o autorach i gdzie możemy ich śledzić.

Niestety Anatomia kłamstwa ma też pewne minusy. W niektórych rozdziałach tekst pisany jest ciągiem, ale obok na tych samych stronach w kolumnach znajduje się kolejny tekst związany w jakiś sposób z opisywaną sprawą lub nie mający nic do rzeczy. Problem polegał na tym, że nie dało się tych dwóch rzeczy czytać na raz, bo można było w łatwy sposób zgubić wątek, więc najpierw musiałam czytać tekst ciągły, a następnie wrócić te kilka stron wcześniej i przeczytać to, co znajdowało się w kolumnach. Minusem również było to, że od czasu do czasu pojawiały się tematy, które dotyczyły danej sprawy i opisywanych przykładów, a w nawiasie można było przeczytać, że zostanie to wyjaśnione i opisane w dalszych rozdziałach. Oczywiście nie jest to jakiś duży problem, jednak jeśli czytam, o czymś w danym rozdziale to chciałabym mieć choć w niewielkim stopniu wytłumaczone o co chodzi, wystarczyłby zwykły przypis, a obszerniejsze wytłumaczenie w kolejnych rozdziałam i problem od razu zostałby rozwiązany.

Anatomia kłamstwa jest naprawdę ciekawą książką, pozwala trochę lepiej zrozumieć czym jest kłamstwo i jak je rozpoznać, a gratką dla każdego, kto chciałby spróbować opisywanej przez autorów metody na pewno będą przykładowe pytania związane z różnymi sytuacjami, których możemy sami użyć.

Tytuł: Anatomia kłamstwa
Autorzy: Philip Houston, Michael Floyd,
Susan Carnicero, Don Tennant
Ilość stron: 299
Cena: 34,90zł
Ocena: 7/10

Za możliwość przeczytania Anatomii kłamstwa serdecznie dziękuję wydawnictwu SQN

17 komentarzy:

 1. Już niedługo zaczynam czytać i jestem ciekawa co z tego wyszło ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Może podszkolę się w kłamstwie? :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Teraz nie mam nastroju na poważniejsze lektury - może kiedyś... :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka wydaje się poruszać ciekawy temat ale jakoś mnie nie przekonuje, może kiedyś :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie INNA
  happy1forever.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawa fabuła... może kiedyś ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam już o tej książce i jestem mocno zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie przepadam za czytaniem popularnonaukowych książek, dlatego obawiam się, że powyższa lektura nie usatysfakcjonowałaby mnie w pełni. Wolę nie ryzykować.

  OdpowiedzUsuń
 8. najpierw pomyślałam, że to lektura nie dla mnie.
  ale po przeczytaniu Twojej opinii jestem nią bardzo zaintrygowana.
  więc z chęcią po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam już na półce :D Czeka na mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Oooo, to musi być ciekawa lektura :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Może lepiej nie będę tego czytać, bo wpadnę w paranoję i wszystkich będę posądzała o kłamstwo :) haha :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jestem bardzo ciekawa tej publikacji, więc postaram się po nią sięgnąć w najbliższym czasie. Sama nie wiem, czy bardziej interesują mnie techniki rozpoznawania kłamstwa, czy kulisy pracy agentów CIA.

  OdpowiedzUsuń
 13. Raczej nie dla mnie ta pozycja. Ale jeśli wpadnie mi kiedyś w ręce to może przeczytam :)
  Zapraszam do siebie
  addictedtobooks.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 14. Od jakiegoś czasu taka tematyka jest dla mnie szalenie interesująca, więc chętnie poznam "Anatomię kłamstwa" :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Wady, o których wspominasz, rzuciły mi się w oczy wczoraj, kiedy przeglądałam tę książkę w sklepie. Ciekawa jestem jednak, czy spodoba mi się jej merytoryczna warstwa. ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Wczoraj czytałam jedną recenzję na temat tej książki, dziś czytam Twoją i muszę przyznać że czuję się zaintrygowana ;)

  OdpowiedzUsuń

Designed By Blokotek